تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - حضرات اولیاء

حضرات اولیاء [گزیده از کتاب , ]     یکشنبه 20 آذر 1384

بر خداوند تبارک و تعالی واجب است که مظاهر صفات خود را نمایان سازد، زیرا که کمال هر چیزی در اظهار خاصیت آن است. خداوند متعال دارای صفات ثبوتیه و رحمت لایتناهی است. هر یک از صفات او نوری است که به مرتبه استضائه از نور محض الهی، جلو‌ه‌گر است.

 

مقربین پیشگاه الهی، مظاهر اعلای صفات ذاتی اویند که خداوند متعال به وسیله آنها انوار ذات و صفات خود را آشکار می‌نماید. بدون معرفت به این مظاهر، نه شناخت حقیقی خداوند میسر است نه توحید مثمر ثمر. بنابراین برای معرفت کمالی به خالق باید مظاهر دات مقدس را شناخت و این مظاهر کمال، سفرای الهی، حضرات انبیاء و اوصیاء اویند. زمانی که مردم ظاهراً دسترسی به آن محبوبین ندارند، واجب است در غیاب آنها، وجود شخصیت‌های که آنها هم مظهر صفات سفرای الهی و حضرات اوصیاء باشند. بنابراین اگر از ابتدای خلقت، واجب است بر خدا که عالم را در هر عصری از حجت خود خالی نگذارد، زمانی که حجت خدا در پس پرده غیبت باشد، واجب است فرد یا افرادی که ارتباط کاملی با حجت الهی دارند، در روی زمین باشند وگرنه نظام عالم به هم می‌خورد، حتی بعد از آن بزرگوار نیز تا انقراض عالم، حجت خدا وجود خواهد داشت.

 

همچنین کمال مصلحت الهی است که در هر عصری، در حضور و غیاب حضرات انبیاء و اوصیاء، شخصیت‌های واجد شرایط و شایسته‌ای باشند تا با معاضدت و معاونت یکدیگر بتوانند وسایل تکامل انسانی را فراهم نمایند. تا از یکی آثار رسالت و از دیگر آثار ولایت ظاهر شود. چه حضرات اولیاء در حقیقت مظهر صفات آن بزرگوارن هستند. بنابراین وجود حضرات اولیاء نه تنها در غیاب حضرات انبیاء و اوصیاء بلکه در خال خیات آنان نیز ضروری است و عملاً هم در هر عصری که نبی و وصی بوده، فرد یا افرادی واجد شرایط و شایسته از اولیاء وجود داشته‌اند.

اولیاء مظاهر صفات اوصیاء‌اند و علوم اوصیاء در وجود آنها متجلی است. اولیاء فرمانروایان کلامند و شاخه‌های علوم از شجره طبیه دل ایشان آویحته شده و طالبین را برای استفاده از این ائمار شجره طبیه، تحریص و ترغیب می‌کنند. ]...[

 

درک حضور اولیاء در حقیقت درک لقاء الله است و استماع تعالیم آنان در واقع استماع کلام الهی است. ]...[

حضرات انبیاء و اوصیاء مسلماً ارتباط کامله با ذات اقدس الهی دارند، زیرا هرگاه در مقام وصال و اتصال نباشند، نمی‌توانند مظهر اعلای صفات حق باشند. همچنین مظاهرصفات اوصیاء نیز باید ارتباط کامله با منبع فیض ربانی داشته باشند والا مظهر صفات حجت حق نخواهند بود.

ادامه دارد...نوشته شده توسط سما در ساعت 04:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting