تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - حضرات اولیاء (۲)

حضرات اولیاء (۲) [گزیده از کتاب , ]     یکشنبه 20 آذر 1384

در زمان غیبت صغری، نواب اربعه که هر یک مظهر حجت خدا بودند، با آن بزرگوار ارتباط کامله داشتند و دستورات و تعالیم  آن بزرگوار را نه به همه، که به عده‌ای مخصوص می‌رساندند. در شروع غیبت کبری، توقیعی از ناحیه آن حضرت به یکی از نواب صادر شد که در غیبت کبری، کسی که به طور علنی ادعای نیابت خاص کند کذاب است. البته آن توقیع نه وجود نایب خاص را نافی دانست و نه در غیبت کبری تشرف به حضورشان را، بلکه همواره افرادی به حضور آن بزرگوار رسیده، رابطه نهانی با عده‌ای که صلاح است وجود دارد.

این شخصیت‌های والا مقام در هر شهری که باشند، موجب خیر و برکت خاص الهی به آن شهرند و دستور آنها، فرمان حضرت مولا (ع) ست. در این عصر هم افراد کثیر یا معدودی وجود دارند که از حضور آن بزرگوار کسب فیض نموده به دیگران می‌رسانند، ولی بر خلاف غیبت صغری خود را علنی نکرده ادعایی ندارند. این است که در تاریخچه زندگی برخی از اشخاص بعد از فوتشان ملاحظه شده که آنها نایب خاص بوده‌اند ولی به طور صریح خود را معرفی نکرده‌اند. ]...[

 

بنابراین، همه براهین عقلی ضرورت نیاز جامعه بشریت را به یک مرد الهی و واصل و کامل بالاخص در دوران غیبت ثابت می‌کند، وگرنه لازم می‌آید که زمان غیبت، دوران هرج و مرج بوده و احکام الهی در مقام تعطیل باشد و احکام جاهلیت، خودسرانه به دست افراد اجرا شود. این بهانه که تأخیر غیبت به جهت تباهی مردم است، پاسخ معقولی نیست، زیرا تباهی آنان موجب قطع جریان فیض خدایی و عدم تداوم سنت الهی نمی‌شود، چنان‌که خود فرماید «افنضرب عنکم الذکر صفحاً ان کنتم قوماً مسرفین» یعنی اسراف و اعراض شما سبب نمی‌شود که ما شما را بی‌حجت رها کنیم، و البته آمادگی مردم نیز سبب نزول برکات غیبی است.

 

قرآن کریم به این حقیقت گویاست که در مقابل اکثریت بشر که خدای تبارک و تعالی درباره آنان فرماید «و اکثرهم لا یعملون» که مورد اغوای شیطان بوده ار ادای وظیفه شکرگزاری باز می‌مانند «و لا تجد اکثرهم شاکرین»، همواره اقلیتی از انسان‌های هر عصر و دوران هستند که خداوند متعال به وصف «و قلیلٌ من عبادی الشکور» آنان را ستوده است. این شخصیت‌های والامقام همان حضرات اولیاء یا مخلصین‌اند که از گزند اغوائات شیطانی مصونند «فبعزتک لاغوینهم اجمعین الّا عبادک المخلَصین». اینان همان صادقین‌اند که در تحت لواء صادق مطلق هر عصر و زمان بوده و خداوند متعال دستور تبعیت و همراهی آنان را به اهل ایمان صادر فرموده است «یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین».

ادامه دارد... امامت و نبوت – فصل نهمنوشته شده توسط سما در ساعت 05:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting