تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - مدرس

مدرس [عمومی , ]     دوشنبه 21 آذر 1384

از شخصیت مدرس چیز زیادی نمی‌دونستم ولی یه احساس خوبی نسبت به ایشون داشتم. یه نخبه از توده مردم. می‌دونم که یه ۱۰ روزی گذشته از سالگرد ایشون ولی یه بخش کوتاه از ویژه نامه شرق رو اینجا بیارم:

»» پدر او را در قمشه به مكتب مى‌فرستد تا خواندن قرآن بیاموزد. مدرس به یاد مى‌آورد كه آن سال‌ها صنعت چاپ سنگى و سربى به حد وفور نبود. مى‌گوید «یك قرآن خطى داشتم هر كلمه را كه یاد نمى‌گرفتم انگشتم را خیلى راحت به زبان مى‌زدم و روى آن كلمه مى‌كشیدم آن كلمه طبعاً سیاه و یا اصولاً و فروعاً پاك مى‌شد، موقعى كه در خدمت استاد مى‌رفتم مى‌خواستم بخوانم آن كلمه را كه یاد نگرفته بودم مى‌گفتم جناب آخوند این كلمه پاك شده است، یكى دو سال طول نكشید كه در قرآن من كلمات تعقلون، تعملون، تفعلون،... پاك شده بود و قرآن خطى من كتابى شده بود آسمانى كه در آن نه عقل بود، نه علم و نه عمل و از صاحبان عقل و علم و عمل هم ذكرى به میان نمى‌آمد» بعدها كه وارد مبارزه سیاسى، اجتماعى شد با یادآورى این خاطره نتیجه مى‌گیرد كه «اصول و اركان زندگى مذهبى، سیاسى و اجتماعى ما هم درست مثل قرآن خطى من شد، با این تفاوت كه من كلمه‌اى را كه یاد نگرفته و پاك كرده بودم به جاى آن كلمه اى نگذاشته بودم ولى متولیان امور دنیوى و اخروى ما كلمات را پاك كرده و به جاى آن آنچه دلشان مى‌خواسته نویسانده‌اند»

جالب اینجاست که نثرشون بسیار امروزی و دور از تکلف های روحانیون بوده. علاقه مدرس به تاریخ هم برام خیلی جالب بود ظاهراْ اصرار داشتن که درس تاریخ در حوزه هم تدریس بشه که مخالفت شده ...

»» میل به خواندن تاریخ در او فوران مى كند. به اغلب كتابخانه هاى عمومى مدارس و خصوصى افراد سر مى زد تا كتاب هاى تاریخ را كه به زبان عربى و فارسى بود مطالعه كند، اما این كفایت نمى كرد. روزهاى جمعه را به خانه یكى از تجار نجف مى رفت و برایش باغبانى مى كرد. از چاه آب مى كشید و به باغچه هاى منزلش آب مى داد و گل ها و درختان را هرس مى كرد. پس از هشت ساعت كار، كنار صاحبخانه مى نشست و او دو ساعت برایش كتاب مى خواند و (من: ظاهرا از زبان دیگری مثلاْ از انگلیسی) به عربى مى گفت. در این دوران كتاب هاى بسیارى برایش خوانده شد: روح القوانین مونتسكیو، شهریار ماكیاولى، آراى ولتر، كتب تاریخ یونان و روم، تاریخ هرودوت، سفرنامه شارون، عهد عتیق و جدید، تاریخ انحطاط غرب، تاریخ جنگ هاى صلیبى و كتاب هاى دیگر كه هر كدام عربى بود، خود مى خواند. اما او به عطش سیرى ناپذیرى رسیده بود. بر آن بود كه «نباید از تاریخ خواست كه انسان در چه سالى یا زمانى با شكار زندگى مى كرد و چه زمانى با كشاورزى و گله دارى و اعصار حجر كهنه و نو چندهزار سال پیش بوده، باید از تاریخ خواست كه بگوید چرا انسان از كار شكار به زراعت و از زراعت به صنعت و از زمین به دریا و از دریا به هوا و شاید از هوا به ستارگان پرداخت. این سیر براى چه پیش آمد و نتایج مثبت و منفى آن چه خواهد بود» براى پاسخ به این عطش تصمیم مى گیرد راهى اراضى فراعنه مصر شود.

 

دلم نمی‌یاد این بخش رو هم نیارم:

»» استاد خاصش نیز همچون میرزاى شیرازى و دیگران علاقه‌مند بود مدرس به هندوستان برود و مرجعیت شیعیان را به عهده گیرد و به كار تشكیل حوزه و مجامع اسلامى بپردازد. ولى مدرس ضمن عدم پذیرش این پیشنهاد و بیان اینكه نه مرجعیت شیعیان بلكه به عقیده خودم مرجعیت مسلمانان استدلال مى‌كند: «ملت ایران متحمل هزینه سنگین شده و مرا براى خدمتگزارى در این مرتبه آورده است حالا كه نیاز دارد آنان را رها نمى‌كنم. [...] در میان این كشورها من ایران را بیشتر علاقه‌مندم و در ایران هم سرابه و اسفه را ... آنجا با فضایش اخت گرفته‌ام، مى‌دانم كجایش خراب است، كجایش آباد است، چه دارد و چه ندارد، آبش از كجاست، نانش از كجاست، باغش، زمینش، محصولش چیست...»

»» پیاده به راه مى افتد ... خود را به اصفهان رسانید و در خانه‌اى اجاره‌اى سكونت كرد. [...] به تدریس پرداخت. [...] یكى از مهمترین وظایف خود را آبادانى مى‌دانست، از این رو درصدد آبادى اسفه برآمد و براى آن جا دو حمام، یك آسیاب و یك كاروانسرا براى ۲۴ تن از روستاییان بى‌خانه ساخت. روزى كه ساختن این اماكن را شروع كرد قرار گذاشت كه «از پنج راس الاغ و دو قاطر و یك اسب گارى روزى بیش از هفت ساعت كار نكشند، چهار ساعت صبح و سه ساعت بعدازظهر، بار آنها هم بیش از پانزده من نباشد، هر شب به هر كدام یك چارك (ده سیر جو) همراه با علف تازه بدهند. كسى به آنها چوب نزند. درون پالانشان را كه با پشت آنها تماس دارد نمد بدوزند كه نرم و گرم باشد و پوست آنها را نیازارد.»

http://www.sharghnewspaper.com/840914/html/v6.htm

عکس از مدرس

 

 نوشته شده توسط سما در ساعت 10:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting