تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - غفلت

غفلت [گزیده از کتاب , ]     دوشنبه 21 آذر 1384

غفلت همانند بیماری‌های جسمانی، دارای آثار و علائمی است:

اول ـ خودخواهی. بنای دین مقدس اسلام بر اتفاق قلوب و تحكیم وحدت و تقویت مبانی الفت بین مؤمنان است، تا به كلی احساس تنهایی و نگرانی از تضییع حقوق از بین رود. اما غافلان بیشتر به خود پردازند و به مشكلات دیگران وقعی ننهند. همواره چشم انتظار یاری دیگرانند ولی از یاری رساندن به دیگران دریغ ورزند «ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذلِكَ فَهِیَ كَالْحِجارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةً».

 

دوم ـ ستمگری. حاصل تبعیت از احكام الهی، سوق انسان به سوی یك زندگی آرام و معتدل، مطمئن و لذت‌بخش و خالی از هر گونه دغدغه و نگرانی است. لكن اهل غفلت توفیق خود را در احراز قدرت محوری و ستمكاری می‌جویند.

 

سوم ـ ناهماهنگی احوال درونی. هشیاران الهی همواره در مبارزه با نفس و حفظ حریم شرع هستند. اما غافلان از پاك‌سازی اعمال خود از مكر و حیله و تزویر عاجزند. ناهماهنگی ظاهر و باطن ایشان، معلول مطامع قلبی و میل آنان به تعدی به حقوق و منافع دیگران است.

 

چهارم ـ نوسان بین ایمان و كفر. بی‌توجهی به اعتقادات دینی و مقدم داشتن مصالح نفسانی بر مصالح الهی و انسانی است كه آنچه را باب مصلحت خود می‌بیند به كار می‌بندد.

 

پنجم ـ كج‌طلبی. عامل دیگر كج‌طلب بودن در مقاصد دینی و طریقه‌های عملی در زمینه احكام الهی است. این كیفیت حتی در بسیاری از اندیشمندان دینی مشهود است.

سفر به کعبه جانان-جلد 3- صفحه 71نوشته شده توسط سما در ساعت 03:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting