تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - ادای حقوق

ادای حقوق [عمومی , ]     دوشنبه 28 آذر 1384

من یکی که نصف زندگی‌ام رو در فکر شروع کردن صرف کردم. بارها و بارها هم شروع کردم اما ... . فکر می‌کنم هرکسی این تجربه رو تو زندگییش داشته باشه. اراده برای شروعی بهتر. برای زندگی آنگونه که باید باشد. برای انسان بودن. خیلی وقت‌ها هم نشستم و پیش خودم تحلیل کردم خطاهای کار رو و اینکه چرا به نتیجه دلخواه نمی‌رسم. خوب دلایل مختلفی هم به فکرم رسیده که شاید یه موقع دیگه در موردشون صحبت کنم. اما الان می‌خوام در مورد یه "مانع راه" صحبت کنم. یه تجربه که امیدوارم مفید باشه.

قبلا چندباری فصل موانع راه رو از جلد اول سفر به کعبه مرور کرده بودم. اما یه روز به ذهنم رسید که نکنه در مورد من هم هست!!! (جالبه که قبلاً به فکرم نرسیده بود). خلاصه گشتم دیدم می‌تونم یه چندتا مانع واضح، یه چندتا حق رو تو زندگی‌ام پیدا کنم که شاید اونها هم نقشی داشته باشند در کندی حرکتم.

یکی‌اش 2-3 تا جزو‌ه‌هایی بود که از دوران دانشجویی دستم مونده بود + یک کتاب که منعلق به یکی از خواننده‌های وبلاگم هست. نفیسه خانم، شرمنده!، این کتابت رو خیلی پیش خودم نگه داشتم که شاید بخونمش، 1 سال بیشتره. ولی فکر می‌کنم بهت بدم بهتره. ببخش بابت این همه تأخیر.

یکی دیگه از حق‌هایی که تو زندگی من و احتمالاً خیلی‌های دیگه جا مونده باشه، نمازهای قضا شده است. یه دورانی نمازهای قضای صبحم رو تنبلی‌ می‌کردم و ادا نمی‌کردم. حالا آمارش دستم نیست. به زور نشستم و یه تقریبی زدم. مثلاً در این حد که ماهی یک و نیم نماز صبح. خلاصه یه 100 تایی نماز صبح شد و ... به پیشنهاد صفا رو یه تیکه مقوای قشنگ، به تعدادی که تخمین زدم خط کشیدم. جدا برای نماز صیح، ظهر، عصر ... و گذاشتم لای جانمازم. اینجوری خیلی شوقم بیشتره برای خط زدن این حق‌ها! همین اولش یه دونه خوندم و یه حط خوشگل زدم رو اولیش!

طفلکی صفا که یه دورانی از دبیرستان رو نماز نمی‌خونده. حالا کلی خط‌خطی شده!

یکی دیگه از حقوقی که دیدم تو زندگیم جا مونده تسویه حساب دانشگاهمه. یه چیزی حدود 400 هزار تومان! هنوز موفق نشدم این مانع رو برطرف کنم!

یه چیز دیگه هم هست! یه کتاب که وقتی بچه بودم (ابتدایی گمان کنم) از کتابخونه‌ یک هتل تو مشهد امانت گرفتم و دیگه یادم رفت پس بدم!! :(

تازه اینا همش حقوق اولیه، ظاهریه. کیه که بتونه حقوق دسته بعدی مثل ادای وظیفه دستگیری از نیازمندان. یا از اون بالاتر حقوقی که برای شایسته گذراندن لحظه لحظه عمرمون بر گردن‌مونه رو ادا کنه؟

راستی شما چه حقوق ادا نشده‌ای در زندگی‌تون پیدا می‌کنین؟نوشته شده توسط سما در ساعت 11:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting