تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - تفکر و زلزله

تفکر و زلزله [عمومی , ]     شنبه 3 دی 1384

سه‌شنبه پیش بعد از کار با صفا و مینا رفتیم منزل یکی از اقوام برای خرید عینک آنتی‌رفلکس (برای کار با مانیتور). می‌خواهم در مورد حسین‌آقا فامیلمون که عینک‌سازی داره بنوسیم. این آقا برای ما شده نماد فکر. ایشون که دیپلم (یا به قول خودش بی‌سواد!) هم هستن بسیار مذهبی‌اند و اهل مطالعه. تو اتاق کارشون (که در منزلشونه) یه چندتا کتابخونه هست که پره از کتب مذهبی. مثلاً کل 110 جلد بحارالانوار رو دارن و ....

 

قبلا شنیده بودم که زلزله رو پیش‌گویی می‌کنه و دوست داشتم در این مورد صحبت کنه. خوشبختانه خودش هم با علاقه سر صحبت رو باز کرد و از روش کارش توضیح داد. نمی‌خوام اینجا جزئیات کارش رو بگم ولی اینقدر ساده و منطقی صحبت می‌کرد که حدود 3 ساعت با شوق ما رو محو صحبت‌های خودش کرد. اساس بحثش بر مبنای تفکر در قرآن بود. ولی تفکر اون کجا و مال ما کجا. از آیات یه چیزهایی در میاورد که .... مثلا از آیه 16 سوره ملک "ءَأَمِنتُم مَن فِی السَّماءِ أَنْ یَخْسِفَ بِکُمُ الْأَرْضَ فَإِذَا هِیَ تَمُورُ" آیا ایمنید از اینکه آنکه در آسمانهاست زمین را در خود فرو برد در حالیکه لرزان است؟

 

می‌گفت دلیل اصلی زلزله باید در آسمانها باشه نه صرفاً درون زمین. از روی جاذبه سایر سیارات و اینکه هرکدام در کجا قرار بگیرند و نیروهای مغناطیسی که بر زمین وارد می‌کردن در چه جهاتی باشه در می‌آورد که کی و کجا بیشترین نیرو به زمین وارد می‌شه. خلاصه اینکه تا حالا چندتا پیش‌بینی کرده که درست از آب در اومده. سونامی چند وقت پیش رو یادمه که دقیق پیش‌بینی کرده بود و از 2-3 ماه قبلش به ما گفته بود. حالا هم پیش‌بینی کرده که دوتا زلزله بزرگ تو اقیانوس آرام (به صورت سونامی در حوالی آمریکا) می‌آد یکیش 5 تا 7 دی و یکی دیگه روز کارگر سال دیگه (11 اردیبهشت)!!!

 

کاری به پیش‌گویی‌هاش ندارم ولی اونچه که جالب توجه بود (چه پیش‌گوییش درست از آب در بیاد چه غلط) این بود که شدیداً فکر کرده بود. مسلمه که تو نظریه‌هاش باید نقص‌های فراوانی باشه ولی مهم اینه که خارج از همه چارچوب‌ها، فکر کرده بود، آزمایش کرده بود، مطالعه کرده بود، اطلاعاتش رو در مورد تحقیقاتی که در دنیا می‌شه به‌روز کرده بود. کلی نظریه داشت در مورد اتفاقاتی که روی زمین افتاده، اینکه آب چطوری به روی زمین اومد، نفت چطوری اومد، کوه‌ها چطور. قاره‌ها چطور، چرا مثلاً تو اقیانوس آرام یه رشته کوه خیلی بزرگ هست. چرا نفت‌های کف اقیانوس آرام 200 میلیون سال قدمت داره ولی نفت‌های ما 30 میلیون سال، روز قیامت چطور خواهد شد و ستاره‌ دنباله‌داری که در اون روز به زمین می‌خوره چه حوادث زمین‌شناسی و فیزیکی رو باعث می‌شه. همه رو با دلایل (حداقل برای ما علمی و خیلی ساده) توضیح می‌داد و بعد هم مطابق با هر حادثه‌ای یه آیه می‌آورد که خیلی عالی بهش منطبق بود و ما همین‌جور مبهوت و مات بهش گوش می‌دادیم و از خودمون خجالت می‌کشیدیم که چقدر کم فکر کردیم. می‌گفت رو هر کدوم از سوال‌هاش چندین سال فکر و مطالعه کرده و همه رو هم از اینجا شروع کرده که آب و بعد هم نفت از کجا اومده. هم اطلاعات و دلایلی که می‌آورد و هم کتاب‌هایی که تو اتاقش بود (از جمله یه کتاب خیلی قطور در مورد تاریخچه نفت بندر امام) حرفش رو اثبات می‌کرد. خیلی تند تند و فشرده حرف می‌زد. ما که از هر 5 تا جمله یکیش حالیمون می‌شد و از همون اینقدر ذوق می‌کردیم که آرزو می‌کردیم که کاش ضبط صوتی همراهمون بود.‌

 

جالب اینجا بود که اتفاقا خیلی هم برای مطرح کردن ایده‌هاش و به قول خودش اثبات اینکه در قرآن همه چیز توضیح داده شده تلاش کرده بود. با چندین استاد دانشگاه صحبت کرده بود. می‌گفت 2-3 ساعت پای صحبتش نشستن و باز گفتن دوباره توضیح بده، ولی چون ظاهر خیلی مذهبی‌اش رو می‌بینن و اینکه مدرک تخصصی نداره جدیش نمی‌گیرن. می‌گفت اینا اصلاً فکر کردن بلد نیستن، جرات ندارن به چیزهایی جز آنچه خوندن فکر کنن. ذهنشون رو پر کردن از اسم و اطلاعات بی‌فایده. می‌گفت حتی بهشون گفتم این ایده‌ها رو برید به اسم خودتون مطرح کنین، فقط بگین که از قرآن گرفته شده، ولی قبول نکردن.... تا حدی می‌تونم درکشون کنم. مطرح کردن ایده‌های یه آدم دیپلم که برای حرفهاش از قران استدلال می‌اره، هرچند هم که دلایل منطقی قابل قبولی برای نظریه‌هاش داشته باشه خیلی شجاعت می‌خواد.

 

همش می‌گفت اینا منتظر می‌شینن که غربی‌ها یه چیزی رو اثبات کنن بعد بگردن تو قرآن پیدا کنن و بگن اینا همش تو قران هست. جالبه که اینکه 2-3 سال پیش جدیش نگرفتن رو حکمت خدا می‌دونست و می‌گفت ایده‌ام رو تو این مدت خیلی پخته‌تر کردم و اطلاعاتم رو تکمیل‌تر.

 

بعد هم که از اونجا برگشتیم با صفا شروع به تحلیل کردیم، اگه حوصله کنم توی یه پست دیگه ادامه‌اش می‌دم.

 

×× خلاصه اینکه تفکر چیز خیلی خوبیه!!نوشته شده توسط سما در ساعت 02:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting