تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - گناه تا گناه

گناه تا گناه [عمومی , ]     یکشنبه 25 دی 1384

بچه‌تر که بودم وقتی یه‌جایی مثلاً توی یه دعایی، مراسمی کسی از استغفار و توبه و ... می‌گفت، همش تو ذهنم دنبال یه گناهی می‌گشتم که ازش استغفار کنم. گاهی هم که مثلاً یه چند وقتی دروغی چیزی نگفته‌ بودم ناخودآگاه تو ذهنم حس می‌کردم که من که نه قتلی نه غیبتی نه دروغی نه دزدی .... ندارم. به عجب بنده‌ کار درستی هستم ها! هیچ اشکالی در کارم نیست که ازش توبه کنم!! همین باعث می‌شد که حالی هم برای مناجات نداشته باشم.

کم‌کم گناه‌هایی که دنبالش می‌گشتم لطیف‌تر شدن، مثلاً اینکه یه جا کسی رو از خودم رنجونده باشم، یا مثلاً به فلانی حسودیم شده. ... اما چند وقتیه که یه گناه بزرگ رو کشف کردم که جرمش اونقدر سنگینه که هر وقت که درست بهش فکر می‌کنم می‌بینم به قول حضرت علی (ع) اگه کسی از شدت ناراحتی از اون دق کنه و بمیره جای سرزنش نداره. اونم گناه غفلته، غفلت از تعهد برین.

 

یاد یه بحثی افتادم که قبل‌ترها با صفا داشتیم. من همیشه با قضیه توبه روزانه و مداوم حضرات انبیاء و اوصیاء مشکل داشتم. بحث توبه از ترک اولی برام قابل درك بود ولی خیلی به دلم نمی نشست. این که مثلاً چرا 70 بار در روز ترک اولی می‌کنن تا توبه کنن! مگه نباید توبه بدون بازگشت باشه؟

با صفا در مورد دلایل زیادی برای این کار صحبت کردیم، همشون رو می‌شد درک کرد ولی هیچ‌کدوم دلم رو آروم نمی‌کرد. ولی از این دلیلش خیلی خوشم اومد و به دلم نشست.

می‌گفت راه کمال انسان نامحدوده و بزرگان گفتن که مسلمون نیست کسی‌که دو روزش مثل هم باشه. خوب برای انسان والایی مانند حضرت محمد (ص) در هر لحظه رشدی وجود داشته، به مراتبشون هر روز افزوده می‌شده، و ایشون هیچ‌گاه از حرکت در راه کمال باز نموندن. این حرکت هم از نوع بسیار لطیفی بوده، مثلاً در راستای تکامل در درک توحید. یعنی مدام به درک بالاتری از حقیقت توحید می‌رسیدن. و لازمه ابن حرکت به سمت بالا، نفی گذشته ناقص بوده. یعنی توبه از اینکه من چنین درک ناقصی از وجود ازلی خدا داشتم که در شأن حضرت پروردگار نبوده، اون رو نفی می‌کنم و از این نقص خودم عذر می‌خوام.

خدایا اون مراتب کجا و جایگاه ما کجا ...نوشته شده توسط سما در ساعت 12:01 ب.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting