تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - توفیق درک گناه!

توفیق درک گناه! [عمومی , ]     سه شنبه 27 دی 1384

سه‌شنبه پیش حالم خوب نبود و نرفتم سر کار. قبلاً گفته بودم که با صفا برنامه محاسبه اعمال روزانه‌مون رو گذاشتیم و هر شب یه مروری می‌کنیمشون. اون‌روز كه نرفتم سرکار و همین‌طور بقیه روزهای تعطیل وقتی به نامه اعمالم نگاه می‌کنم، اغلب نه نشانه‌ای از غضب هست، نه عُجب، نه کبر نه بدگمانی، نه قضاوت بی‌مورد در مورد دیگران، نه استهزا، نه دروغ نه .... انگار که اون روز فرشته شده باشم. پاک پاک! هیچ گناهی حتی عُجب که بقیه روزها از دستش خلاصی ندارم.

 

ولی خوب که فکر کنی می‌بینی قضیه این نیست که گناهی مرتکب نشدی و پاک هستی. قضیه اینه که موقعیتی برات پیش نیومده که یکی‌ از ضعف‌هات برات نمایان بشن. در واقع شاید این که روزهای دیگه دچار گناه شدی و البته این که حداقل متوجه گناهت شدی یه لطف بوده. لطفی برای نشون دادن یه نقطه ضعف. توی کار ما بهش می‌گن یه آسیب‌پذیری که وجود داشته و یه هکر  کلاه سفید با حمله‌های آزمایشی اونها رو برامون استخراج کرده و بهمون نشون داده که برطرفشون کنیم تا هكرهای دیگه نتونن ازش سوء استفاده كنن.

 

داستان شیخ صنعان رو حتماً شنیدین. همون که یه شیخ عارف و والامقامی بعد از یه عمر عبادت و تعلیم شاگردان عاشق یه دختر ترسا می‌شه به‌طوری که حاضر می‌شه به خاطر اون دست به رفتارهای پست و آبروریزانه‌ای بزنه و همه چیزش رو از دست می‌ده. قبل‌ترها احساس خوبی نداشتم نسبت به این داستان. به نظر میومد که حق این عارف نبوده و یه جورایی دلتنگ می‌شدم که چرا چنین وضعیتی براش پیش اومد. ولی بعدترها فهمیدم که این حقیقتاً یه لطف الهی بوده و خدا خواسته یه نقطه ضعف کوچک ولی اساسی در وجودش رو که می‌تونه حاصل همه عمرش رو برباد بده به شیخ نشون بده. احساسی که در دیدن فیلم بید مجنون شاهکار آقای مجید مجیدی هم بهم دست داد.

این مطلب رو برای این نوشتم که یکی از دوستام چند وقته که گیر داده که ما برای چی کار می‌کنیم. شاید عاقلانه‌تر باشه که گوشه خونه‌مون بشینیم و مشغول خودسازی و مطالعه و ... بشیم. شاید غلط هم نگفته باشه، ولی می‌خواستم بگم که تا وقتی که در شرایط اجتماع قرار نگیری که نمی‌تونی خودت رو یشناسی و به طور عملی راه‌های مبارزه رو امتحان کنی...

 

امروز مینا توی status مسنجرش یه شعر قشنگ نوشته. من که خیلی خوشم اومد. شما چی؟

گفتند در این دام یکی دانه نهان است        در دام چنانیم که خود دانه ندانیمنوشته شده توسط سما در ساعت 10:01 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting