تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - مدامم مست می‌دارد نسیم جعد گیسویت ...

مدامم مست می‌دارد نسیم جعد گیسویت ... [گزیده از کتاب , ]     یکشنبه 20 فروردین 1385

سالكان طریق حق و صاحبدلان می‌دانند كه نسیم رحمت و نور هدایت یا نفخه جان‌بخش ملكوتی نیز قلوب مرده را زنده و بیدار كرده، به سوی رشد می‌برد و برای سیر به سوی حق آن قلوب را آماده می‌كند، تا قیام به پیمودن راه حق نمایند.

سالكی كه با توجه و عنایت خالق متعال هدایت یافت، التهاب عجیبی در قلب او ظاهر می‌شود، به خیانات و جنایات گذشته نفس خود واقف گشته، همواره در اضطراب و التهاب است. این اضطراب و التهاب نمی‌گذارد كه او به غیرحق مأنوس شود.

سالك طریق حق در می‌یابد كه به نسبت كاهش علاقة او به غیر حق، عروج قلبش به سوی كمال شدیدتر و سریع‌تر است. برای سالكین الی‌الله در راه سلوك از نظر و عنایت حق، كششی است كه وقتی با عشق زمینه تكامل نفس فراهم شد، سالك طریق حق و عاشق الهی آن كشش را در خود ملاحظه می‌نماید. این كشش در او حالات عجیبی ایجاد نموده از فیض اشراقات ربانی به حد كمال برخوردار می‌شود و سرانجام همین كشش او را به وصال می‌رساند.

در این مقام سالك از مرتبه تعقل گذشته به مقام تذكر باطنی می‌رسد كه فوق تفكر است. تفكر، طلب است و تذكر باطنی، وجود. تفكر قبل از حصول مراد است و تذكر بعد از حصول مراد. متفكر در جستجوی مطلوب است، اما متذكر مطلوب را یافته و او را یاد می‌كند. اساس و پایه تذكر سه چیز است:

عالم و عامل شدن به وظایف، ایقاظ از وعظ مرشد، استبصار از عِبَر و بهره‌مندی از ثمرات تفكر.

سفر به کعبه جانان – جلد سوم – تجلی عشق در تصفیه باطننوشته شده توسط سما در ساعت 10:04 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting