تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - لزوم ایجاد آمادگی قبل از وصال محبوب ...

لزوم ایجاد آمادگی قبل از وصال محبوب ... [گزیده از کتاب , ]     چهارشنبه 23 فروردین 1385

فیض الهی در هر آنی جاری است و هرگز گسسته نمی‌شود. وجود حضرات انبیاء و اوصیاء و اولیاء، و واردات قلبی از آثار فیض بی‌پایان الهی است. در هر دور و زمانی مظاهر امر و نهی حق و مردان الهی وجود دارند، و حق بر دل خاصان خود در هر دور و زمانی تجلی می‌کند و رابطه حق با خلق هرگز منقطع نمی‌شود، لکن شرط استفاده از این فیض، طلب راستین و استعداد و آمادگی باطنی است.

رجا عبارت است از سرور و انبساط در دل به جهت انتظار وصال محبوبی. این سرور و انبساط وقتی رجاء است که آدمی بسیاری از اسباب رسیدن به محبوب را فراهم نماید، و الا توقع چیزی بدون تهیه اسباب آن، رجاء نیست. اگر انسان زمین دل را از خس و خار اخلاق ذمیمه پاک کرده تخم ایمان در آن بپاشد و آب طاعت بر آن جاری سازد، امیدوار باشد که به لطف پروردگار که او را بیامرزد و از سوء خاتمه نگاهدارد، این امیدواری رجاء محمود بوده در نزد عقل و شرع پسندیده است.

کسی که تخم ایمان در زمین نیفکند و یا بیفکند ولیکن مشحون به رذایل صفات و مستغرق لجه شوات و لذات دنیوی بوده آن را به آب طاعت سیراب ننماید و چشم مغفرت داشته باشد، رجاء نخواهد بود. رجاء وقتی است که محب در قبال توقع محبوب خویش، تمام اسباب وصال را فراهم کند مگر آنچه را که از قدرت او بیرون است، آنگاه فضل و کرم خدا او را از سوء عاقبت و ایمانش را از شر شیطان و دل وی را از هوی و هوس محافظت نماید.

سفر به کعبه جانان-جلد دوم و سوم

 

 نوشته شده توسط سما در ساعت 11:04 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting