تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - هر نفس آواز عشق می‌رسد از چپ و راست ...

هر نفس آواز عشق می‌رسد از چپ و راست ... [گزیده از کتاب , ]     شنبه 2 اردیبهشت 1385

در بین صفوف متعدد در پیشگاه الهی، صفی كه بر تمام صفوف مقدم است و بیش از همه به حد كمال مورد توجه و نظر خاص مولای ازلی است، صف عاشقان جمال حق است. ممكن نیست كه فردی عاشق حق نشود و محبتش به پروردگار در حد كمال نباشد، و در صف اول قرار گیرد.

صف عاشقان الهی را منزلتی است عجیب كه پروردگار متعال به آن سوگند یاد می‌كند. به محض استماع سوگند پروردگار به صف صابران و عاشقان، هر فرد عارف و سالك طریق حق آرزو می‌كند كه ایكاش من هم در صف عاشقان بودم، چه منتهای آرزوی عارف این است كه به حد اعلی مورد توجه خاص الهی واقع گردد.

سوگند خداوند تبارك و تعالی به صف عاشقان و صابران، مخصوص به زمان و مكان معینی نیست، و نه تنها تا انقراض عالم بلكه در عالم عقبی و معنی نیز هست.

لازمه قرار گرفتن در صف عاشقان حق، قبول رنج و مصائب و دل سوختگی عشق الهی است. در دنیا انواع و اقسام مصائب و بلایا و آفات و عاهات و درد و رنج و دل سوختگی وجود دارد، لیكن هیچ درد و رنج و دل سوختگی، به شدت و وسعت درد و رنج عاشق نیست. در واقع، درد و رنج عشق، تنها عطیه‌ای است كه برای تكامل جان انسان‌ها از سوی حق اهدا می‌شود. هركسی نمی‌تواند این مراحل را سیر كند و آفات و بلیات و درد و رنج را تحمل نماید، مگر عارفانی كه در اثر كمال توفیق و حمایت الهی به اعلی مرتبه صبر نایل شده‌اند. آنجاست كه كمال محبت عشق عاشق در درجه‌ای فوران كند. [...]

هر فرقه و گروهی متناسب با كیفیت عشق خود، نوعی پرواز و معراج دارد. مسلماً كمال آن، معراج حضرت رسول اكرم (ص)، آن عاشق اول است. از جانب حق تعالی به آن بزرگوار خطاب شد كه تو عیسای زمانی، تو موسای دورانی، تو سلیمان اولیائی، تو حبیب منی، تو داعی و محبوب منی. عاشقان واقعی حق نیز در مرتبه و درجه‌ای همان ندا را به گوش دل می‌شنوند كه اینها محبوبین درگاه الهی‌اند.

تنها جائی كه معانی همه حقایق را می‌توان در آن ادراك و مشاهده نمود، قلب قوی است. باید به سوی چنان قلبی حركت كرد و كمال توجه را بدان معطوف داشت؛ قلبی كه عرش معلّی و نشیمنگاه حق است.

بجز عاشق حق، كیست كه بتواند دارای قلب قوی و نشیمنگاه حق تعالی بوده و مدام در حال ذكر و صلوه باشد؟ عاشق حق به محض مراجعه به همان قلب، آواز محبوب را می‌شنود و مظاهر اسماء او را مشاهده می‌نماید، جمال خدائی را می‌بیند كه در آن قلب قوی ساكن است و ندای لطیف او را می‌شنود. قلب قوی را محدودیتی نیست، چنین قلبی به علت عدم محدودیت، منبع سعادت و سرور معنوی و جاودانی است و به چیزی جز حق پای‌بند نمی‌باشد و از قدرت و سرور معنوی آن چیزی كاسته نمی‌شود.

چنان كه ذات احدیت را آغاز و انجامی نیست، چنین عشقی و قلبی را نیز نهایتی نیست، چرا كه دل عاشق به بی‌نهایت متصل است و دارنده این قلب مانند نعمت آفتاب، انوار زندگی بخش خود را به هركسی می‌فرستد و فیض خود را از پست و زشت حتی از دشمن بدسرشت هم مضایقه نمی‌كند و همگان از نور الهی او فیض یاب می‌شوند. آری این جوشش و بخشش دائمی از بارزترین خصوصیات دل‌های عاشقان حق است.

در واقع جهان و هرچه در آن است از نفخه عشق آشكار شده و در آغوش عشق پرورش یافته و راه تكامل می‌رود. قلب قوی دارای معانی همه حقایق است، آنان كه خواهان سعادتند باید صاحبان چنین قلبی را بیابند و از كلام آنان، حقایق را اخذ نمایند كه حقیقت امور را از افراد مادی نتوان یافت.

سفر به کعبه جانان – جلد سوم – عظمت عاشقاننوشته شده توسط سما در ساعت 10:04 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting