تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - دلا بسوز که سوز تو کارها بکند ...

دلا بسوز که سوز تو کارها بکند ... [گزیده از کتاب , ]     یکشنبه 3 اردیبهشت 1385

مدارج نقصان و كمال بسیار است، ولی باید دانست كه تنها به كمال پاكی دل می‌توان به كمال سعادت رسید. هركسی خواهد كه مرد این میدان باشد، او را همت و حوصله و استقامت لازم است.

حصول كمال در اعمال، ممكن نیست مگر به عشق، و هر ترقی و عروجی كه هست، به وسیله احساس عشق است. ... عشق وسیله وصال و نزدیكی به معشوق ازل و ابد می‌شود، و این گوهر گرانمایه در بازار جان رایگان است.

كمال موفقیت حاصل نشود مگر به خودشناسی «وَ فی اَنْفُسِكُمْ اَفَلا تُبْصِرُونَ»: آیا در نفس، یعنی در حقیقت خود نمی‌نگرید و بصیرت پیدا نمی‌كنید؟ شما اگرچه ذره هستید ولی از من هستید و به من بازگشت می‌كنید.

 

پی بردن به مفهوم آیه «اَللهُ نُورُ السَّمواتِ وَالْاَرْضِ» با استدلال ممكن نیست، این حقیقت را هركسی باید به دیده دل پاك خود مشاهده نماید. چه، علم بر دو قسم است: علم به عالم طبیعت و علم به عالم ماوراء طبیعت. علم نخستین به استدلال و مطالعه و آزمایش و تجربه به وسیله عقل حاصل شود، و دومی به صفای دل. در اولی، كوشش و در دیگری كشش است. آنچه به دیده دل مشاهده گردد، به زبان شرح نتوان داد مگر به اشارت. ]...[

 

حسن، عشق را پدید آوَرَد و عشقْ انهماك و انهماك فراموشی از جزئیات. اسلام برای جویندگان حقیقت مقاماتی تعیین كرده و ریاضت‌ها ترتیب داده كه عبارتند از: توبه، ورع، زهد، صبر، توكل، رضا و تسلیم. لازمه این امور فكر و عمل است و در آنها احوالی روی می‌دهد كه سالك را به كمال سعادت می‌رساند. ]...[

 

كسی كه در زندگی از دریچه عشق نگاهی نكرده و به حریم آن داخل نشده و عاشق بی‌دل نگشته است، اگر همه سوز و گدازها و درد و نیازها و ذوق‌های عشق را از زبان آتشفشان شوریده‌ترین دلباختگان جهان بشنود، باز هم از ماهیت عشق بوئی نخواهد برد.

آری تا پروانه گوشه‌ای از پر خود را در شعله شمع نسوزاند، از سوز آتش آگاه نشده و خبری نتواند آورد، اما آتش عشق خدائی قابل قیاس با شعله شمع جهانی و عشق انسانی نیست. سوز درون عاشق خدائی را كسی داند كه همدرد و هم‌سوز باشد، بی‌درد عشق چگونه می‌توان عشق را شرح داد؟ و چگونه می‌توان از عالم بی‌خبری، خبری باز آورد، و چسان می‌توان حالات درونی و اسرار نهانی عاشقی را تفسیر و تعبیر نمود؟

سفر به کعبه جانان – جلد سوم – حسن و عشق نوشته شده توسط سما در ساعت 10:04 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting