تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - ایمان نمو بذرهای الهی

ایمان نمو بذرهای الهی [گزیده از کتاب , ]     سه شنبه 15 آذر 1384

یکی دیگه از بخش‌هایی که چند وقتیه همش تو ذهنم دور می‌زنه، بحث ایمان زاد راحل (اگه اشتباه نکنم فصل چهارم-جلد1) هست. هرچی فکر می‌کنم می‌بینم  خیلی عمیقه. اینکه ایمان توشه سفر هست برای طی کردن منازل موجود در سلوک به سمت کعبه جانان، و اینکه خالق متعال همه صفات خودش را (البته به جز تکبر) در خاک وجود ما به صورت بذر پاشیده (جواب اونایی که می‌گن خود فطرت به تنهایی می‌تواند ناجی انسان باشد، بذر آبیاری نشده رو چه به ادعای رشد) به ما برای اینکه به مقام خلیفة‌الله برسیم باید اونها رو به نور ایمان و به دست باغبان الهی رشد بدیم.

متن اصلی کتاب اینه:

برای سالک طریق حق چیزی که به منزله زاد راحل است، ایمان به خداست. [...]. سالک نمی‌تواند بدون ثبات بر ایمان سلوک نماید و به مقصود رسد. ثبات ایمان عبارتست از حصول جزم، و تا این جزم با ایمان مقارن نشود، طلب کمال صورت نبندد.

ایمان در هر کسی عبارتست از پیوستگی او به آفریننده خود و با ملاحظه دقیق متون الهی، ایمان تحرک و نمو بذرهای متنوع حقیقت است که دست باغبان ازلی در مزرعه دل انسان پاشیده، اما آبیاری و مواظبت از این بذرهای الهی و چگونگی رشد و به ثمر رساندن آنها مربوط است به خود انسان.

بذرهای الهی در نهاد انسان، در اصل عبارتند از الله با اوصاف جمال و جلال مطلق او و نظارت و سلطه‌اش بر جهان، و ایجاد ارتباط با انسان‌ها به واسطه عامل درونی یعنی عقل و وجدان و به وسیله عامل برونی یعنی انبیاء و اوصیاء و در غیاب ایشان حضرات اولیاء و مردان الهی.نوشته شده توسط سما در ساعت 03:12 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting