تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم ...

مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم ... [گزیده از کتاب , ]     شنبه 9 اردیبهشت 1385

ای سمع! تو در سماع ذكر من باش. «وِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاستَمِعوا لَه» مأموریت تو این است كه به كلام من گوش فراداری. دیگر دوران فراغ و مهجوریت بسر رسید كه الفاظ را بخوانی و معانی را حامل نباشی، به ظاهر قرآن اكتفا كنی و عمری از بواطن آن بی‌خبر مانی. اینك تو از عالم ظاهر برخاستی و به عالم باطن گام نهادی، عالم و عامل به قرآن و حقایق آنی، هرچه از لسان تو جاری گردد، مصداق حكم قرآن است.

ای بصر! تو با بصیرت و عبرت باش. «فَاعتَبِرُوا یا اُولِی الْاَبصارِ» هزاران درود بر تو كه مأموریت خود را درست اداء كردی و مراتب بصیرت و عبرت خود را به كمال رسانیدی و از عالم غفلت و كوری باطن نجات یافتی.

ای زبان! تو ذاكر آلاء و نعمت های من باش. «فَاذْكُرُوا آلاء اللهِ» ای محبوب من! اینها امانات من است، حافظ و امین امانت‌های من باش تا مجلای تجلیات من گردی. ای معشوق من! بدان كه اینك تو در حریم عزت من هستی، صولت غوغای شیطان قدرت ورود به ساحت اقدس دل تو را ندارد «عِبادی لَیس لَك علَیهِم سلْطانٌ»

آدم یا حقیقت انسانی، جامع حقایق و مرآت غیب و شهادت است و آنچه بدین صفت متصف می‌گردد، گوشت و استخوان و اندام انسانی نیست، بلكه دل اوست كه بر اثر مجاهدت و كشش عشق بدان مرتبه نایل شده است.

دل كه مركز ادراك حقایق است، به سبب تواتر تجلیات به تمام اسماء و صفات حق متجلی گردد و تجلی گاه ذات اقدس حق تعالی شود. دل در این حالت صفت جمعیت به خود گیرد و از تنگی می‌رهد و فراخ و پهناور می‌گردد، چنان پهناوری كه حق در آن می‌گنجد.

جمال صمدی در تجلی آید، روح پروانه‌وار بال و پر بگشاید. جذبات اشعه شمع ازلی هستی پروانه برباید و او را به حلیه‌های شمعی بیاراید و عاشق خود را به هزاران لطف بنوازد: ای بنده خالص من، ای عبد پاكباز من، ای محب از جان گذشته من، اگر در راه ما دیده خود را از دست دادی، ای عاشق جمال محزون مباش، لطف من دیده تو. اگر جان نثار كردی، فضل من جان تو. من باشم سمع تو، من باشم دیده تو. «فَبی یسمع و بی یبصرُ و بی ینْطِقُ و بی یبطِش«

آری مرد كامل فانی در حق، سایه ای را ماند كه حركت او تابع حركت آفتاب است. مرد كامل از آن جهت كه اتصال به حق دارد، بین او و حق فاصله‌ای نیست، چنان كه میان آفتاب و سایه فقط یك خط موهومی فاصله است و جدایی بین مرد كامل و حق، زاده اوهام است.

«ظِلُّ الْاِلهِ هو الْاِنْسانُ الْكامِلُ»

سفر به کعبه جانان – جلد سوم – ورود طیب الهی و وصال نوشته شده توسط سما در ساعت 12:04 ب.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting