تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - اگر با من نبودش هیچ میلی چرا ظرف مرا بشکسته لیلی

اگر با من نبودش هیچ میلی چرا ظرف مرا بشکسته لیلی [گزیده از کتاب , ]     دوشنبه 11 اردیبهشت 1385

آری اكثر بلایا و شداید متوجه مردان الهی است؛ در این بزمگه هركه مقربتر، بلایا وشدایدش بیشتر. سیری در آیات قرآن بیانگر این است كه حق‌تعالی بندگان صالح و واصل و كامل خود را مدام در معرض شداید و مصائب قرار می‌دهد و آنان را با این تحفه الهی می‌نوازد، چنان كه حضرت رسول اكرم(ص) می‌فرماید: «ان الله تعالی یتعاهد المؤمن بالبلایا كما یتعاهد الرجل بالهدیه من الغیبه» به راستی خدا بنده مؤمن را به بلایا یاد می‌كند، همچنان كه در مسافرت، آدمی اهل و عیالش را به هدیه یاد می‌نماید.

مردان حق عناصر قابلی هستند كه از بلایا و مصائب استفاده تام می‌نمایند. حصول معانی و علوم برای آنان علل مختلفی دارد كه از جمله آنها تحمل شداید و بلایاست. سالك الی‌الله باید یقین بداند كه بدون تحمل بلا، حصول مقام باطنی امكان پذیر نیست. از‌ اینرو فرموده‌اند: «ان الله اذا احب عبدا غطه اذا غطا» به تحقیق وقتی خدا بنده‌ای را دوست دارد، او را در بلا غرق می‌كند غرق كردنی. در این صورت ‌ایا او از آفات و شداید فراری و گریزان است؟!

حكمت شداید و بلایا و امتحان الهی چیست؟ زیرا مقتضی دوستی، نوازش است نه فشار و سختی! امتحان الهی قطعاً نه به جهت مكشوف شدن مجهول و مبهمی برای خداست كه او علیم و خبیر مطلق است، بلكه از معانی آن معلوم گشتن گوهر باطنی و كیفیت حال انسان بر خود اوست، مانند معدن یا جواهری نهان در زیر خاك كه به استخراج و تصفیه، جواهر خالص نمایان گردد. حكمت اصلی امتحان و نزول بلا، تقویت و تكمیل مراتب معنوی انسان است.

چنان‌كه تحصیل عصاره و مغز و باطن هر جسمی محتاج فشار است و بدون آن، استخراج و ظهور تمام كلیات و كیفیت مغز آن محال است، امتحان و بلا و شداید الهی نیز، خاصیت تصفیه و تخلیص و تهییج و تحریك دارد؛ كیمیایی است كه پست را عالی، ضعیف را قوی و خام را پخته می‌كند. از ‌اینرو مردان الهی همواره با آغوش باز به استقبال بلایا می‌روند و كسی به بطون آثار بلایا و شداید آنان آگاه نیست. حضرت امیرالمؤمنان(ع) می‌فرماید: هرگز نگوئید «اللهم انی اعوذ بك من الفتنه» كه الهی از فتنه و بلا  به تو پناه می‌برم، بلكه بگوئید: «اللهم انی اعوذ بك من مضلات الفتن» خدایا از فتنه‌های گمراه كننده به تو پناه می‌برم؛ كه مبادا موجب كاهش مراتب معنوی گردد. ...

سوگند به خدا اگر مؤمنین حكمت شداید و مصائب را می‌دانستند، با كمال عشق وعلاقه و سرور معنوی آماده می‌شدند كه لباس بلا پوشند و شربت بلا نوشند و صدها برابر آن آفات و عاهات و بلیات را تحمل نمایند تا مورد نوازش و نواخت خاص حق قرار گیرند.

سفر به کعبه جانان- جلد اول - سرور عارفان در شدایدنوشته شده توسط سما در ساعت 12:05 ب.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting