تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - اگر مرد رهی جانا قدم مردانه زن

اگر مرد رهی جانا قدم مردانه زن [گزیده از کتاب , ]     شنبه 23 اردیبهشت 1385

ای سالك! در دریای گسترده دل تو درّی پنهان است كه حاصل زندگی دو جهان توست، و آن درّ وحدت و تجرید است. دل منظر اعلای حق است، اما افسوس كه نابیناست و روی در گل و خاك دارد و در دام خویشتن‌بینی گرفتار است. ای انسان، روی دل از این خاك و گل بگردان و از دام خویشتن بینی بیرون آی تا بتوانی از پستی به بلندی عروج كنی و از تاریكی تن بگذری و جانت به نور حق منور گردد.

ای دل تو می‌خواهی قرب حق‌یابی و رفع مباینت و اسقاط اضافات كنی، لكن دریغا كه هر روز بر پریشانی تو افزوده می‌گردد. ای دل ترا آب زندگی بخشیدند ولی تو آن را حقیر می‌پنداری. عشقی را كه پایه و اساس حیات توست ناچیز می‌شماری. ای دوست برو دل جمع‌دار و به حق پرداز. از خلق غائب شو و با خدا حاضر باش و بدان كه در ژرف دریای علم، زرق و ریا نیست.

ای دل تو چون خسی روی دریا كه دستخوش امواج خروشانی و غواصی نمی‌دانی، بر خود چه می‌بالی؟ ای دل تو هنوز در بدایت راهی لكن از نهایت راه سخن می‌رانی. آن را كه درد حق است، جان و دلش در گرو دلدار است. بر او بگری كه او بر خویشتن خندد. در این جهان دلا از خود و تعلقات آن فانی شو تا خورشید حقیقت بر تو بتابد و همچو قطره در دریا، حجاب كثرت به یك سو زن تا از نور وحدت، وجودت روشن گردد.

كسی كه خواستار عشق حق است، باید در مكتب عشق ثبت‌نام كند و تحت تعالیم استاد، راه حق در پیش گیرد و درك عشق كند و حضور بزرگان را مغتنم شمارد. در این صورت می‌تواند حلاوت ثمره انس و عشق و تزكیه را در شجره حیات بچشد و در جرگه كسانی درآید كه به صفت فائزین به جوار حق نایل آمده‌اند و در حرم امن الهی قرار گرفته‌اند.

خداوندا! تو به حال ضعیف و بیچاره ما آگاهی و می‌دانی كه بدون یاری تو از دست چنین دشمن قوی پنجه كه طمع در انبیای عظام و كُمَّل اولیای والامقام داشت، راه گریزی نداریم. اگر بارقه لطف و رحمت تو نباشد، این دشمن قوی پنجه ما را به خاك ضلالت افكنده و به تیه ظلمت و شقاوت دچار می‌نماید.

الهی! ترا قسم می‌دهیم به خاصان درگاهت و محرمان بارگاهت، از متحیّران وادی ضلالت و افتادگان بیابان غوایت، نظرت را سلب منما و قلب‌های ما را از غلّ و غش و شك و شرك محفوظ بدار.

سفر به کعبه جانان – جلد سوم – غولان و سبعان راهنوشته شده توسط سما در ساعت 09:05 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting