تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - شریعت طریقت و حقیقت

شریعت طریقت و حقیقت [گزیده از کتاب , ]     شنبه 30 اردیبهشت 1385

دین همچون مرقاتی (نردبان) است كه از دامنه كوه قاف تا قله آن كشیده شده و پایه آن در دامنه كوه قاف و طرف دیگر آن بر قله و پله‌های آن، كتل‌های صعب العبور كوه هستند. پایه دین شریعت، قله آن، حقیقت و كتل‌های آن، طریقت است.

هر كسی خواهان وجدان (یافتن) حقیقت است، باید از شریعت آغاز كند و از كتل‌های طریقت بگذرد. و این را بداند كه در هیچ مرحله‌ای پس از وجدان حقیقت، نباید از شریعت دست بكشد و الا پایه دین متزلزل می‌شود و مرقات دین درهم می‌شكند.

طریقت، تنها سفر سالك است؛ سفر از ظاهر دین به باطن آن، سفری با كوله بار شریعت و به انگیزه یافت حقیقت.

البته برای هر سالك، طریقت ظهور خاصی دارد، زیرا هر انسانی جدولی از بحر وجود است و قفل ها و گره‌های ویژه به خود دارد. همین تفاوت‌های فردی سبب می‌شود تا سالك سنت خاصی مانند ذكر و زهد و توكل و عطیه عظیم عشق را برگزیند.

از طرفی طی كردن كتل‌های طریقت جز با پیر راه امكان ندارد. پیر راهی كه خرقه شریعت در پوشیده و سراسر وجودش رایحه حقیقت می‌دهد. خضر راهی كه مجذوب درگاه صمدی است، جذبه‌ای كه بر جان سالك، شرر است. راهنمایی كه همواره شراب حضور را در جام وجودش می‌ریزد، و مستانه فریاد حقانی سر می‌دهد.

چرا باید دست بیعت به پیر راه داد؟ زیرا تنها اوست كه آن گره ها رامی شناسد. اوست كه در عین ثابت سالك، مطلع و بر سر سویدای او آگاه است. اوست كه كیفیت رمز گشودن قفل وجود سالك را می‌داند.

حضرت رسول اكرم(ص) فرموده «الشریعه اقوالی و الطریقه افعالی و الحقیقه احوالی». سالك الهی مراحل شریعت را پیموده وارد عالم طریقت می‌گردد، حمل بار گران امانت می‌نماید تا در ردیف امناء الهی قرار گیرد و در تلاش آن است كه به واسطه اساتید الهی و تعالیم لاهوتیه، و انفاس قدسیه آنان به وصال رسد و دارای آن احوال الهی گردد.

سفر به کعبه جانان – جلد دوم – مقدمه نوشته شده توسط سما در ساعت 01:05 ب.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting