تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - شریعت و حقیقت (۲)

شریعت و حقیقت (۲) [گزیده از کتاب , ]     دوشنبه 1 خرداد 1385

شاهراه دین را بدایتی است و نهایتی. بدایت اهل شریعت راست، نهایت اهل حقیقت را.

عمل اهل شریعت خدمت است بر شریعت، اما صفت اهل حقیقت علاوه بر آن، قربت است بر مشاهدت. قاعده اهل شریعت را به سهولت نهادند، خدا به آنها رخصت‌ها داد كه آنها مستضعفین‌اند، بار سنگین را از دوش آنها برداشت زیرا كه طاقت كشیدن چنان باری ندارند . اما روش اهل حقیقت را بر صعوبت نهاد. «جاهِدوا فِی اللهِ حقَّ جِهادِهِ» مربوط به اهل حقیقت است.

...

ای سالك! در عالم شریعت او را می‌پرستی، در عالم حقیقت او را می‌بینی. بر شریعت اثبات است، بر حقیقت نفی. در عالم شریعت اگر خویشتن را اثبات نكنی، یعنی خود را نشناسی به هلاكت افتی. اما در عالم حقیقت، نفی خویشتن است باید عدم به اقبال تو آید. یعنی در قبال قدرت خدا خویشتن را در حكم عدم بدانی . در عالم حقیقت كسی كه خود را اثبات كند، به كفر افتد.

...

ای سالك! شریعت از مكاسب است، حقیقت از مواهب. رسیدن به حقیقت، موهبت الهی است. در مكاسب متوقف مشو، خویشتن را به منطقه جاذبه الوهیت رسان تا از مواهب الهی برخوردار گردی.

...

اجابت عهد است، استقامت وفا. اجابت شریعت است، و استقامت حقیقت. درك شریعت هزار سال را به ساعتی توان كرد، اما درك حقیقت ساعتی را به هزار سال ممكن است نتوان یافت. فردا بر همه شریعت، قلم نسخ در كشند اما عهد محبت و عقد معرفت، نشاید كه منسوخ گردد. اگر به جنت روی، هر ساعتی كه بر تو بگذرد، از معرفت خدا عالمی به روی تو گشوده گردد كه پیش از آن نبود.

...

درود خدا بر راهروان پاك طریق حق، بر آن عاشقان الهی است . ایشان اعلام اسلامند، امان جهانند، بر سر كوی شریعت داعیانند، بر لب چشمه حقیقت ساقیانند. ایشانند كه گوی دولت از میدان مسابقت مبارزان صفوف ولایت بربودند. ...

سفر به کعبه جانان – جلد سوم- گزیدهنوشته شده توسط سما در ساعت 11:05 ق.ظ | نظرات : | لینك مطلب

مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting