تبلیغات
مرا عهدیست با جانان ... - یه بحث خیلی کلیدی (۱)

یه بحث خیلی کلیدی (۱) [اعتقادی , ]     شنبه 19 آذر 1384

قصد دارم اون بحث کلیدی و خیلی مهم رو شروع کنم. بحثی از اصول دینمون. موضوعی که متأسفانه در جامعه امروز خیلی کمرنگ شده در حالیکه ما به عنوان شیعه بدون دانستن اون دینمون کامل نیست و تبدیل شدیم به سنی‌هایی که تنها چند منبع حدیث و فقه بیشتر دارند! همین!

بحث در مورد یک نکته ظریف و اساسی در اصل نبوت و امامت.

 

به نظر من وجه تمایز اصلی مفاهیم موجود در این سری کتاب‌ها و کتاب‌های مشابه تأکید اصلی بر مفهوم حقیقی ولایت است. کلمه‌ای که خیلی مظلوم واقع شده. نه! سریع جبهه‌گیری نکنید! منظورم ولایت فقیه و این جور چیزا نیست. صبر داشته باشد، می‌دونم تا وسط‌های متن شبیه خیلی از بحث‌های دیگه‌س و ممکنه به‌نظر تکراری بیاد، ولی خواهشاً تا آخرش بیاین.

 

منظورم ولایت "ولی حقیقی" خداست! چیزی که فکر می‌کنم همه‌مون نیاز به اون رو در زندگی‌‌مون درک کردیم. حداقل در نیازی که برای پاسخگویی به سئوالات متعدد ذهنمون داریم. خود من قبل‌ترها خیلی سوال در مورد اسلام تو ذهنم بود. سؤالهایی که از فرط شنیدن جواب‌های حاشیه‌ای و قانع‌نکننده! دیگه از پیدا کردن جواب‌هاش نومید شده بودم. منظورم از سؤال، چیزهای خیلی ساده‌ ولی ریشه‌ای، نکات مبهم و اما و اگرهایی هست که تو ذهن هرکسی ایجاد می‌شه. مثلاً در مورد اسلام و زنان، اسلام و جبر و اختیار و اینکه خدا از قبل کارهایی که ما قراره بکنیم می‌دونه و ... فعلاً کاری به جوابشون ندارم. منظورم اینه که همیشه نیاز به یه پاسخگوی حقیقی و آرامش بخش که دیگه حرف از "گمان می‌کنم" و "احتمالاً" و "به‌نظر من" نزنه. اینکه واقعاً بگه حقیقت چیه؟ اینکه بهش مطمئن باشم. کسی مثل خود پیامبر، متصل به علم الهی. نه یه آدم معمولی، اسیر نفس و هوا و هوس و جایز الخطا! کسی که حتی فکر نمی‌کنم خودش ادعایی برای معصومیت داشته باشه.

 

اگه شما هم چنین نیازی رو حس می‌کنین، به نظرتون نمی‌رسه که این یه نیاز حقیقی باشه؟ یه نیاز الهی که خدا در ما گذاشته و خوب به طبع برای درمانش هم برنامه‌ای داشته. خوب همون‌طور که گفتم اینجا منظورم حضرت امام زمان هم نیست. درسته! چون ایشون در حال حاضر غایبند. ایشون می‌توانند پاسخگوی این نیاز ما باشند. ولی الآن که در دسترس من نیستن! پس تکلیف چیه؟

برای طولانی نشدن ادامه این بحث مهم در پست بعدی می‌آید.نوشته شده توسط سما در ساعت 12:12 ب.ظ | نظرات : | لینك مطلب


مطالب گذشته ...

صفحات ...


منوی اصلی ...

صفحه اول وبلاگ       تماس با من       کوتاه درباره من


موضوعات ...


لینکستان...
لوگوی منجستجو ...

از خودم بپرس یا برام پیغام بگذار:


آمار وبلاگ ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

نظرسنجی ...


eXTReMe Tracker $2.95 a month web hosting